Investiční rady a tipy od Warrena Buffeta. Kam se vyplatí investovat? | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / Investiční rady a tipy od Warrena Buffeta. Kam se vyplatí investovat?

Investiční rady a tipy od Warrena Buffeta. Kam se vyplatí investovat?

Publikováno: 30.06.2021 11:59:42

Jedním ze způsobů, jak se mnoho lidí stává úspěšnými, je přistupovat ke každé krizi jako k příležitosti - učit se, investovat, růst. Vezměte si miliardáře Warren Buffetta.

Jednou skvěle doporučil investorům, aby se „báli, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když se ostatní bojí.“ Z pandemie vyšel nejen bohatší, jeho čistá hodnota v březnu překonala hranici 100 miliard dolarů, i když daroval miliardy na charitu, ale přichází také s cennými radami pro investory.

I když nemáte kapitál jako „Zázrak z Omahy“, těchto osm COVID-19 tipů od Warrena Buffett vám pomůže k hodnotnějšímu majektu. 

 

1. Jste v investování noví? Připojte se k S&P 500


Během výročního zasedání své společnosti Berkshire Hathaway minulý měsíc Buffett hovořil o své oblíbené investici - o té, která zvítězila během krize COVID.

"Doporučuji indexový fond S&P 500 a držet dlouho", řekl Buffett a dodal, že po jeho smrti půjde 90% peněz, které zanechal své ženě, do fondu S&P 500.

*Indexové fondy S&P 500 jsou podílové fondy nebo ETF fondy napodobující známý akciový index, který sleduje 500 největších společností v USA. Navzdory pandemii vzrostl index S&P 500 v roce 2020 o 16% a v roce 2021 dosáhl nových maxim.

„Mám rád Berkshire, ale myslím si, že člověk, který neví vůbec nic o akciích a nemá žádné zvláštní pocity z Berkshire, si myslím, že by si měl koupit index S&P 500,“ řekl Buffett akcionářům setkání v Los Angeles.

Buďte jako Buffett: Investice do S&P 500 prostřednictvím ETF nebo podílového fondu nevyžaduje hromadu hotovosti. Můžete začít budovat diverzifikované portfolio pouze investováním svých „drobných“.

 

2. Buďte praktičtí - i když trh ztrácí rozumAčkoli akciový trh vytvořil milionáře z mnoha lidí, kteří klikli na správný chat na Redditu během COVID lockdownu, Buffett doporučil svým investorům, aby spíše využili dlouhodobý a praktický přístup k trhu, než aby uskutečňovali „30 nebo 40 obchodů denně, aby profitovali z něčeho, co vypadá jako velmi jednoduchá hra. “
Pozn.: více o Redditu a "MEME STOCKS" v našem článku ZDE

Během setkání Buffett vystavil pár slidů, které zobrazovaly 20 největších společností na světě podle hodnoty akcií dnes a v roce 1989. Žádná ze společností na seznamu z roku 1989 nebyla ve verzi 2021. Poučení: věci se mění a výběr vítězů není snadný.

„Pokud byste právě měli diverzifikovanou skupinu akcií, amerických akcií, bylo by mou preferencí je držet alespoň po dobu 30 let,“ řekl.

Buďte jako Buffett: Investoři, kteří dělají informovaná rozhodnutí, byli letos odměněni, protože akciový trh pochodoval k novým rekordním maximům, a to i uprostřed chaosu COVID-19.

 

3. Nepočítejte s důchodyJedním z trendů, na které se Buffett během schůzky v Berkshire vrhl, byl stále nejistý stav mnoha amerických státních penzijních fondů, které pečlivě sleduje již od roku 2013.

"Důchodová situace je v mnoha státech USA příšerná," řekl Buffett.

Pandemie byla hřebíčkem do rakve finanční situace států USA a pouze prohloubí problém s důchody, který v současné době nemá dlouhodobé řešení. Ještě než začala pandemie, tak státním penzijním plánům chybělo financování téměř 1 bilion USD, které by potřebovaly ke splnění budoucích povinností vůči důchodcům.

Buďte jako Buffett: Pokud máte klasický penzijní plán, možná nebudete moci počítat s tím, že vám poskytne důchod.

 

4. Investoři by si měli dávat pozor na některé investiceKoronavirová krize pustošila celá průmyslová odvětví. Letecké společnosti přežily s pomocí vládní podpory. Vezměte tuto podporu pryč a podívali byste se na zcela nový druh letecké katastrofy. Toto odvětví má několik měsíců, než se vrátí cokoli, co se podobá běžnému podnikání - a běžným ziskovým maržím.

"Stále bych nechtěl koupit leteckou společnost," řekl Buffett svým akcionářům v Berkshire.

Jedním z dopravců, které společnost Berkshire opustila ze svého portfolia, byla společnost Delta Air Lines, jejíž akcie ztratily mezi 1. březnem a 15. květnem loňského roku více než polovinu své hodnoty. Tato akcie se od té doby zotavila, stejně jako u dalších významných amerických leteckých společností, ale Buffett má pouze malou důvěru v ekonomické základy tohoto sektoru.

 

5. Držte se svého dlouhodobého plánuBuffett zůstává přesvědčen, že se americká ekonomika odrazí od krize COVID, ale svým akcionářům řekl, že budoucnost není zdaleka jistá.

"Můžete vsadit na Ameriku, ale musíte dávat pozor na to, jak vsadíte," řekl a později zopakoval, že svět se může změnit "velmi, velmi dramatickým způsobem."

Buffett nikdy neustoupil z víry, že dlouhodobé držení akcií je správnou investiční hrou pro stabilní finanční budoucnost. Během setkání v Berkshire mu dokonce připomněli, že kdysi řekl, že držet se akcií navždy bylo "příliš krátké časové období“.

 

6. Využijte plně výhody nízkých úrokových sazebBuffett vidí v roce 2021 fantastické příležitosti, a to díky závazku Federálního rezervního systému udržovat klíčovou úrokovou sazbu téměř na nule.

"Je to fascinující doba," řekl Buffett investorům a dodal, že prostředí s nízkými sazbami "je nesmírně příjemné."

„Ekonomika sjela z útesu v březnu [2020],“ řekl Buffett. „Akce Federálního rezervního systému ji vzkřísila mimořádně účinným způsobem.“

 

7. Je třeba se vyvarovat zůstatků na kreditních kartáchPandemie s ukončením podnikání a propouštěním přinutila miliony lidí spoléhat se na to, že jejich kreditní karty pokryjí základní finanční potřeby. Je to skvělá strategie přežití, ale výsledné zůstatky a vysoký zájem mohou způsobit dlouhodobý finanční problém.

Během schůze akcionářů společnosti Berkshire v roce 2020, která se konala online, si vzpomněl na radu, kterou dal příteli, který narazil na neočekávané události a přemýšlel o nejmoudřejším způsobu, jak to utratit. Řekla Buffettovi, že má také dluh na kreditní kartě - s 18% úrokem.

„Kdybych dlužil nějaké peníze na 18%, první věcí, kterou bych udělal s penězi, které jsem měl, by bylo jejich splacení,“ vzpomněl si Buffett. „Nemůžete projít životem, půjčovat si peníze za tyto sazby a být na tom lépe.“

 

8. Buďte vždy připraveni na nejhoršíBuffeta nenazývají věštcem jen tak - v roce 2019 varoval, že svět má být zasažen „megakatastrofou“, která převyšuje chaos způsobený hurikány Katrina a Michael. Když koronavirus poprvé zasáhl USA, Buffet během rozhovoru řekl: „Vždy jsem cítil, že někdy dojde k pandemii.“

Člověk by ale očekával tento druh předvídavosti od někoho, kdo je tak silně zainvestován do pojišťovnictví - společnost Berkshire Hathaway vlastní Geico a několik dalších pojišťoven - kde je plánování toho nejhoršího, hlavním bodem obchodního modelu.

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?