NFT - co to znamená a proč by mě to mělo zajímat? | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / NFT - co to znamená a proč by mě to mělo zajímat?

NFT - co to znamená a proč by mě to mělo zajímat?

Publikováno: 30.04.2021 12:11:12 NFT znamená „non-fungible token“. Tento druh tokenu je jako bitcoin, s výjimkou toho, že bitcoinů můžete mít více jednotek, které představují skutečné peníze s různou tržní hodnotou, narozdíl od toho každý NFT je jedinečný. Vlastníte token, který říká, že něco vlastníte, například umělecké dílo, s kterým můžete obchodovat. Aby ale byly všechny části na jednom místě, je tu vynucený nedostatek.

Člověk si může lámat hlavu nad tím, že umělecké dílo může být vytvořeno a existovat na obrazovce, ať už je to váš telefon, počítač, tablet atd. Poté lze toto umělecké dílo vidět, natočit na obrazovku a stáhnout kýmkoli online. Ale hlubší koncept umění NFT je dohodnutá hodnota a vlastnictví; i když kdokoli může vidět, stáhnout, vytisknout a zavěsit kus digitálního umění, jen pár vybraných může skutečně vlastnit ten přesný kus. NFT jsou tedy formou digitálního aktiva, jehož vlastnictví je zaznamenáno na blockchainu. Co je blockchain? Dobrá otázka. Představte si knihu, která je online, a uchovávejte veřejně přístupné záznamy o tom, kdo co vlastní, podobně jako u sítí, které zakládají kryptoměny, jako jsou bitcoiny nebo dogecoiny. NFT jsou propojeny s blockchainem Ethereum takto: koupíte si NFT (řekněme umělecké dílo od Beeple Crap) a unikátní část informací o tomto uměleckém díle - včetně jeho inteligentní smlouvy - je uložena v blockchainu. Dokazuje to, že to vlastníte.


Kde si můžu koupit NFT? 

Existuje několik online tržišť, kde si NFT koupit, např.:  Nifty GatewayMakersPlaceSuperRareOpenSeaDecentraland, a Rarible. Existuje jich ale mnohem více.  Pokud vás zajímají sbírky s tématikou NBA, neváhejte navštívit NBA Top Shot, kde se zobchodovalo již přes $230 millionů v tokenech.


Jak vytvořit a prodat NFT? 


Jste umělec nebo tvůrce obsahu a snažíte se vydělat peníze (nebo potenciálně několik milionů dolarů) z práce, kterou jinak nelze ve své podstatě zpeněžit? Z vašeho kousku můžete udělat NFT.  Řekněme, že máte sváteční logo, které chcete změnit na NFT, komiks nebo něco jako Nyan Cat, animovanou kočku s tělem Pop-Tart a duhovou stopou, která se právě prodávala jako NFT za přibližně 580 000 $. Proces zpeněžení je různý a některé stránky si účtují poplatek (k pokrytí výpočetního „paliva“ potřebného pro transakci na platformách, jako je Ethereum). Ale můžete začít na platformách, jako je Nifty Gateway, kde můžete požádat o vytvoření projektu, který se bude prodávat jako NFT na jejich tržišti.


Investice do NFT? Jednoduše.. 


NFT mohou posloužit jako jakékoliv další spekulativní aktivum, které koupíte a doufáte, že za nějaký čas se hodnota aktiva zvýši a vy jej budete moct prodat se ziskem z rozdílu nákupní a prodejní ceny. Pouze za minulý měsíc se na NFT tržištích zobchodovaly transakce za více než 200 000 000 $. To už je hodně zajímavá částka, nemyslíte? 


Příklady NFT 


a) První inzerované NTF bylo dílo "Everydays", které se prodalo za astronomickou cenu 69 000 000 $. 

b) Nebo například tento kus umění (jedná se o GIF, tj. animovaný obrázek) si majitel pořídil za 3600 $ , nyní za něj žádá více než 16000 $. Zajímavé, že? 

Nejedná se pouze o další bublinu? 

Může to být bublina. Ale mnoho digitálních umělců, kteří se po letech otrávení vytvářením obsahu, který generuje návštěvy a zapojení na platformách Big Tech, jako je Facebook a Instagram, na oplátku nedostávají téměř nic. Tito umělci všeho druhu - autoři, hudebníci, filmaři - si představují budoucnost, v níž NFT transformují jak jejich tvůrčí proces, tak i to, jak si svět váží umění, nyní je možné poprvé „vlastnit“ a prodávat digitální umění. "Budete mít tolik lidí z různých prostředí a žánrů, kteří přijdou sdílet své umění, spojit se s lidmi a potenciálně budovat kariéru," říká Boykins. "Umělci věnovali tolik času - a sebe - své práci." Chcete-li je vidět kompenzovat ve vhodném měřítku, je to opravdu uklidňující. “ Technologové mezitím říkají, že NFT jsou posledním krokem k dlouho slibované blockchainové revoluci, která by mohla radikálně změnit spotřebitelský kapitalismus, s velkým dopadem na vše, od půjček na bydlení až po zdravotní péči.

Zdroje: 
https://time.com/5947720/nft-art/
https://www.theverge.com/22310188/nft-explainer-what-is-blockchain-crypto-art-faq
https://www.esquire.com/entertainment/a35742083/what-are-nfts-explained/
https://www.nationalworld.com/lifestyle/money/nft-meaning-crypto-art-tech-explained-what-is-a-non-fungible-token-where-to-buy-them-and-best-marketplace-3163733
https://coinmarketcap.com/sk/currencies/nftx/

 
Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?