O cenách stavebních materiálů hovořil Jan Lobo pro Hypoindex | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / O cenách stavebních materiálů hovořil Jan Lobo pro Hypoindex

O cenách stavebních materiálů hovořil Jan Lobo pro Hypoindex

Publikováno: 10.08.2022 09:16:24

 

Některé developerské projekty z důvodu drahého stavebního materiálu zpomalily. Developeři přesunuli svůj zájem mimo Prahu, ale regionální výstavba má své výhody i nevýhody. Na vývoj trhu a zda by volil panelák nebo novostavbu jsme se zeptali Jana Loba, jednatele společnosti K&L Rock.

 

Ceny některých stavebních materiálů klesají, developerský trh roste, říká odborník Jan Lobo

 

 

Jak je na tom momentálně developerský trh? 

 

Myslím si, že developerský trh jako takový má stále rostoucí trend, z chování velkých developerských skupin je však vidět, že se připravují na možnou variantu ochlazení trhu.

 

Začínají se znovu rozjíždět pozastavené stavby?

 

Pokud se bavíme o významnějších projektech tak u těch jsem nezaznamenal pozastavení spíše zpomalení, nicméně tyto stavby stále pokračují. Naše skupina má start nového projektu naplánovaný na tento podzim, takže uvidíme, jak to bude vypadat u nás.

 

Je rozdíl mezi regionální a pražskou výstavbou? 

 

 

Regionální výstavba má svá specifika, mezi ty pozitivní bych řadil rychlejší schvalování projektů, či menší ceny pozemků na vstupu. Prodejní ceny jsou však jiné oproti Praze, proto se spousta větších skupin soustředí na Prahu či Brno s náklady za výstavbu bytového metru jsou mnohdy výš, než by byli schopni v dané lokalitě prodávat.

 

Praha je zajímavá z finanční stránky a také z důvodu vysoké poptávky po bytech, developeři měli snadnou cestu v prodeji, projekt byl většinou celý prodaný dříve, než začala stavba.

 

Jako negativní jsou určitě dlouhé schvalovací procesy. Naši zákonodárci by se měli zamyslet nad legislativou, která by umožnila zkrátit určité schvalovací procesy a tím urychlit obnovu a výstavbu nového bydlení po celé republice nejen v Praze.

 

Je stále stavební materiál tak drahý jako na jaře letošního roku?

 

Trh s cenami materiálu se uklidňuje a dané segmenty už začínají klesat, jako důležitější spíše vidím, že materiál vůbec je, byli tu měsíce kdy materiál dle dodavatelů prakticky vůbec nebyl.

 

 

Jaký je zájem o byty v developerských projektech, které jsou ve výstavbě? 

 

Hypoteční trh hodně spadl díky sazbám centrální banky poptávka po vlastním bydlení však nezmizela, je nutno říct že nákup vlastního bydlení se citelně prodražuje.  V této době sleduji zvýšenou poptávku zejména o tzv. investiční byty, které se následně pronajmou, oproti trhu prodeje nových bytů, trh s pronájmy velice roste.

 

Jak vidíte vývoj developerského trhu do konce roku?

 

Myslím si, že do konce roku je to krátký výhled, nic moc se asi nezmění, otázkou je, jak zahýbe nové vedení centrální banky s úrokovými sazbami a na základě toho jak komerční banky budou schvalovat hypotéky, a za jaké podmínky. Pokud budou hypotéky lépe dostupné, prodeje se opět zvednou, kdyby však hypotéky nebyli dostupné je jasné, že prodeje budou dále klesat. To je výhled spíše na nadcházejících 12 měsíců.

 

A co byste volili vy: větší byt v paneláku nebo menší v novostavbě za stejnou cenu?

 

 

V tento moment díky energetické krizi bych volil novější stavbu s modernějšími technologiemi. Energetická náročnost je velkou otázkou všech klientů v této době.  A také proto, že se mi nové moderní stavby líbí.

 

 

Celý článek najdete zde.

 

Zdroj: https://www.hypoindex.cz/clanky/ceny-nekterych-stavebnich-materialu-klesaji-developersky-trh-roste-rika-odbornik/

 

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?