Pořádat olympijské hry není ekonomicky výhodné. Nebo ano? | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / Pořádat olympijské hry není ekonomicky výhodné. Nebo ano?

Pořádat olympijské hry není ekonomicky výhodné. Nebo ano?

Publikováno: 27.07.2021 15:22:39

Včerejší ceremoniál olympijských her byl uspořádaný s ročním zpožděním a bohužel se jej kvůli nařízení proti COVID-19 nezúčastnilo mnoho diváků. Olympijské hry, které by většina obyvatel Japonska nejradši znovu odložila nebo zrušila, budou přinejmenším neobvyklé. 

Množství peněz, které Tokio vynahradilo na uspořádáním této sportovní akce, je dechberoucí. Zároveň pozorujeme problémy, které OH způsobují městům, které je pořádaly v minulosti. Tokio původně uvedlo, že OH vyjdou na cca. 7,3 miliard dolarů, ale vládní audit z roku 2019 stanovil náklady na dalších 28 milionů dolarů.

Podle analýzy Oxfordské univerzity každé olympijské hry od roku 1960 překročily rozpočet, v prvních zvedly o inflaci o 172 procent.

Podle údajů shromážděných Radou pro zahraniční vztahy mělo mít Rio de Janeiro na letních hrách v roce 2016 rozpočet 14 miliard dolarů, což se bohužel nevydařilo., a tak se rozpočet vyšplhal na 20 miliard dolarů. Ruské Soči vyčlenilo na zimní olympijské hry v roce 2014 rozpočet 10,3 miliard dolarů, ale reálně vyšly na více než 51 miliard dolarů. A Londýn, hostitel her v roce 2012, odhadoval náklady na 5 miliard dolarů, ale nakonec se naúčtovala částka 18 miliard dolarů.

Jen málo odborníků nastudovalo podnikání ohledně olympiád více než Andrew Zimbalist, profesor na Smith College, který vydal tři knihy o ekonomice olympiád. Jeho výzkum ho přivedl k tomu, aby nastolil otázky týkající se hodnot, které pro město mají olympijské hry - a ovlivnil některá města, aby ustoupila od konání her. Věří, že Tokio utratilo na olympijské hry i více než odhadoval vládní audit v roce 2019, a uvedl, že hry stojí nejméně 35 miliard dolarů.

 

Jak olympijské města utrácí miliardy dolarů?

Rozpočet určuje organizační výbor, který vyčlení sumu na provozování her po dobu 17 dní. Mimo zmíněných 17 dní začínají v posledních letech i další výdaje, například dočasná ubytování. Sumu, kteréou používají pro Tokio, dosahuje výše 15 miliard dolarů. Nezahrnují náklady na budovy národního stadionu, stavbu olympijské a mediální vesnice. Nezahrnuje dopravní, komunikační ani pohostinské náklady na infrastrukturu, které jsou nutné pro zahájení her.

Kam půjdou další investice?

Rozpočet na bezpečnost bude kolem 2 miliard dolarů. Poté je tu doprava pro 205 olympijských týmů, které přijíždějí do Tokia. Za všechny lety do Tokia platí Mezinárodní olympijský výbor.

Proč se stále ještě pořádají o olympijské hry, ačkoliv je ekonomika této události tak nevýhodná?

Hlavní odpovědí je, že máte řídící pracovníky ve stavebním průmyslu, kteří se rozhodnou, že by to byla úžasná věc, pořádat OH. Dostanou kontrakty za miliardy dolarů. Samozřejmě by si nejdříve měli nechat zpracovat ekonomickou studii, zda je tato akce pro město výhodná, avšak to se nevždy povede. Poradenské firmy vypracovávají nerealistické předpoklady, které hrají do karet zainteresovaným osobám.

Jak to řešit? 

Pokud by, řekněme, Deloitte vyšel se studií: "Toto je šílený nápad. Vaše město by to nikdy nemělo dělat". V tu chvíli by bylo možné město zachránit. 

Myslíte si, že vysílací práva v budoucnu vstoupí nebo ztratí hodnotu?

No, co když začneme vsázet na olympijské hry? Rozhodnutí Nejvyššího soudu, kterým se ruší platnost zákona o ochraně profesionálních a amatérských sportů, je jistě známkou toho, že sportovní sázky zasáhnou všechny sportovní ligy. Může to být velká položka generující výnosy z poplatků za vysílací práva.

Další olympijské hry budou tuto zimu v Pekingu. Je to rozumné? 

V Pekingu dělají skutečně bláznivé, bláznivé kroky. Vybrali dvě místa, vzdálené 100 a 150 km severně od Pekingu, aby uspořádali lyžařské události. Obě tyto oblasti jsou suché - nedaleko pouště Gobi. Musí se investovat desítky miliard dolarů do vodního systému, protože se bude muset používat umělé zasněžování. Nic z toho se v olympijském rozpočtu neobjeví. Je nesmírně hloupé utrácet tyto peníze na podporu lyžování na severu Číny, když to není velmi populární sport. Připustili, že na letní hry 2008 vynaložili 44 miliard dolarů.

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?