Drobní investoři zaplavili americké trhy úsporami - čím to je?
Publikováno: 08.07.2021 17:15:17Zájem amerických domácností o investice a spekulace na akciových trzích nepolevuje. V červnu poslaly na burzy rekordní objem peněz. Neodrazují je ani hodnoty burzovních indexů, které jsou blízko historických maxim.
Od takzvaných retailových investorů přiteklo v USA minulý měsíc do akcií a akciových fondů téměř 28 miliard dolarů, v přepočtu přibližně 600 miliard korun. Jde o čisté nákupy, tedy částku již očištěnou o prodeje cenných papírů. Podle analytické společnosti Vanda Research šlo o nejvyšší částku přinejmenším od roku 2004, od kterého tyto udaje sleduje. Vše nasvědčuje tomu, že rekordní bude výše investic drobných investorů i za rok 2021. Investiční stratégové banky Goldman Sachs minulý měsíc odhadli, že americké domácnosti letos nakoupí akcie firem a fondů, s nimiž se obchoduje na amerických burzách, za 400 miliard dolarů (8,5 bilionu korun). Zároveň také s největší pravděpodobností padne loňský rekord, který činil 367 miliard dolarů.
Zájem drobných hráčů dokládá i údaj od finančního domu JMP Securities. Podle firmy si neprofesionální američtí investoři otevřeli u maklérských firem, jako jsou Robinhood, Fidelity či Charles Schwab, první polovině tohoto roku přes 10 milionů obchodních účtů. To je zhruba stejně jako za celý rok 2020.
Na burzy láká drobné investory zhodnocení volných peněz. Důležitou roli v tom hraje fakt, že spořící účty a fondy peněžního trhu, které bývaly v minulosti velmi oblíbené, nabízejí nulové či velmi nízké výnosy. Kvůli dosažení vyššího zhodnocení tak musejí malí a profesionální investoři podstoupit vyšší riziko. Vedle akcií se předmětem rozsáhlých spekulací staly i kryptoměny.
Na účtech u makléřských domů sice mívají retailoví klienti leckdy jen pár stovek nebo tísic dolarů, dohromady však dokážou hýbat cenami akcií jednotlivých firem. To byl v posledních týdnech a měsících případ tzv. MEME STOCKS, tedy například GameStop, AMC Entertainment, Blackberry, které jsme popisovali nedávno v našem článku ZDE. Jejich kurzy vylétly v kratké době až o tisíce procent.
Díky tomu roste i podíl retailových hráčů na celkových objemech obchodu s akciemi na amerických burzách.
V dosavadním průběhu roku se vyšplhal již na 24 procent z loňských 20 procent. Předchozí roky přitom aktivita drobných investorů stagnovala okolo 15 procent nebo pod nimi.
Situace se začala měnit ve druhé polovině roku 2019, kdy se k platformě Robinhood začaly přidávat i další makléřské domy s nabídkou burzovních obchodování bez poplatku. Trend pak zrychlil příchod pandemie koronaviru na jaře minulého roku. Obchodní účty si začaly otevírat miliony američanů. V akciích, které byly najednou levnější až o desítky procent, viděli lidé jedinečnou příležitost ke zhodnocení volných peněz.
Důvodem však byla i snaha zahnat nudu. Kvůli opatřením proti šíření nemoci lidé trávili více času doma a jednou z možností, jak se zabavit, bylo obchodování na burze. K popularitě burzovních spekulací přispělo i to, že kvůli přerušení či omezení profesionálních sportovních soutěží nebylo najednou na co sázet.
Řada expertů očekávala, že s ústupem pandemie a návratem běžného i ekonomického života do normálu burzovní aktivita drobných investorů a spekulantů postupně opadne, jak se však ukazuje, nic takového se zatím neděje.
Od obchodování menší investory neodrazují ani varování stratégů a profesionálních investorů, že akcie jsou předražené a dříve či později hrozí výraznější korekce cen směrem doů. Zatím se však S&P 500 a další hlavní americké burzovní indexy i díky poptávce individuálních investorů nadále drží poblíž rekordních úrovní.
Dokumenty ke stažení
K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.