Důvody, proč S&P500 i nadále poroste - souhlasíte s prognózami ? | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / Důvody, proč S&P500 i nadále poroste - souhlasíte s prognózami ?

Důvody, proč S&P500 i nadále poroste - souhlasíte s prognózami ?

Publikováno: 26.08.2021 09:40:42

Investoři často uvádějí spoustu absurdních argumentů, aby ospravedlnili své rozhodnutí. Obzvlášť zarážející je představa, že akciový trh může být „připraven“ na korekci.

 

Existuje mnoho výzkumů, které dokazují pošetilost načasování trhu. Zdá se, že obecně lze snadno předvídat pohyby trhu, ale často se investoři i analytici pletou. 

Po pozoruhodných problémech spojených s pandemií COVID-19 neexistují na Wall Street žádné jistoty. Než tedy aktuální nadšení ze zisků smetete ze stolu, tak pro vás máme spoustu důvodů, proč neprodávat a očekávat, že současná rally bude pro akcie pokračovat i do konce roku.

Pokud jste to zmeškali, index S&P 500 právě dosáhl nejrychlejšího zdvojnásobení v historii, když se zvýšil z minima kolem 2240 dne 23. března na zhruba 4500 v srpnu. Letos také již vytvořil přes 50 závěrečných rekordů. Tato rekordní dynamika zjevně nemůže trvat věčně, ale důležité je nespojovat tento silný výkon s předpokladem, že korekce je „za dveřmi“. Obecně lze říci, že akcie mají tendenci se pohybovat výše jednoduše proto, že se pohybují výše - a ne náhle spadnout z čistého nebe.

Zisky zůstávají působivé - společnosti napříč S&P 500 překonaly v posledních pěti čtvrtletích odhady v průměru o více než 19%. To přispělo k zajímavým ziskům, které jsme u akcií zaznamenali. Vezměte si technologickou firmu Nvidia, která za týden narostla přibližně o 14%, nebo sportovního prodejce Dick's Sporting Goods, který po pozitivním reportu prudce vzrostl o 20% během jednoho týdne. 

Obavy ze snižování sazeb Fedu slábnou: Jedním z argumentů, které někteří investoři měli v roce 2021, je, že americká centrální banka zvažuje snížení stimulačních snah, které zahrnují mimo jiné i nákup dluhopisů v hodnotě 120 miliard dolarů centrální bankou. Většina zpráv však naznačuje, že k takovému čerpání stimulů nedojde v blízké budoucnosti - možná nejdříve v listopadu. To může znít jako špatná zpráva pro ty, kteří se více orientují na měnovou politiku, ale je to velmi dobrá zpráva pro krátkodobou dynamiku trhu.

Podle nedávných údajů zhruba 56% analytiků doporučuje nakoupit akcie S&P 500. To je nejvíce od roku 2002. 

Bydlení & Inflace

Trh s bydlením -  typický Američan nemá většinu svého majetku v akciích. Jejich domov představuje až dvě třetiny jejich celkových aktiv a v důsledku toho jejich obecné vnímání ekonomiky a investičního prostředí bývá zabarveno nemovitostmi více než cokoli jiného. To je obzvláště dobrá zpráva, protože ceny bytů stále rostou; v červenci se v USA průměrné ceny domů zvýšily o působivých 18,4% ve srovnání s předchozím rokem.

Inflace vs. potraviny a energie: Je důležité si uvědomit, že spekulace o inflačních rizicích v roce 2021 často nevysvětlují celý příběh. V červenci zůstala meziroční míra inflace v USA na 20letém maximu 5,4%, ale když přeskočíte historicky volatilní ceny potravin a energií, „základní“ měsíční míra inflace byla jen 0,3 % v červenci - což není jen mírné, ale pod očekáváním 0,4%.

Za zmínku také stojí, že mezi relativně vysokou inflací a relativně nízkou mírou návratnosti amerických akcií existuje jen malá korelace. Vezměme si rok 2011, kdy celková inflace hrozila dosažení 4% (opět převážně potravinami a energií). Ten rok byl trh velice volatilní, ale akcie se držely. Index S&P 500 se posunul o několik procentních bodů nahoru a následující rok získal téměř 15%.

Shrnutí

U většiny investorů se však vyplatí tyto trendy ignorovat a držet se dlouhodobého plánu. Podle výzkumu společnosti Goldman Sachs dosahovaly výnosy na akciových trzích v průměru 9,2% za posledních 140 let. V budoucnosti se samozřejmě může stát, že akcie nebudou nabývat na hodnotě, ale pokud budete investovat dlouhodobě, tak je riziko ztráty hodnoty téměř mizivé.

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?