Největší světový výrobce čipů TSMC zhodnotil své akcie o více než 20% za poslední měsíc | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / Největší světový výrobce čipů TSMC zhodnotil své akcie o více než 20% za poslední měsíc

Největší světový výrobce čipů TSMC zhodnotil své akcie o více než 20% za poslední měsíc

Publikováno: 01.09.2021 13:47:51

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (NYSE: TSM) je jedním z nejdiskutovanějších výrobců čipů na světě. Celosvětový nedostatek čipů zpevnil pozici smluvního výrobce čipů jako leadera trhu s polovodiči. Podívejme se, proč všichni mluví o TSMC. 

Celosvětový nedostatek čipů začal přibližně před třemi lety, protože řada obchodních konfliktů mezi USA, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou narušila dodavatelské řetězce polovodičů po celém světě. Tato narušení vztahů se v průběhu pandemie zhoršovalo, zatímco poptávka po nových čipech raketově rostla s tím, jak se rozšiřovaly trhy 5G, AI, datových center, elektrických vozidel a spotřební elektroniky. K nedostatku čipů se k tomu připojuje nedostatek přepravních kontejnerů, který zužuje obchodování po celém světě. 

Tento příliv objednávek způsobil, že tržby TSMC v roce 2020 vzrostly o 25% a letos analytici očekávají růst o 18%. Nejprodávanější model, 5nm čip TSMC vyrábí již teď na plné kapacity, ale většina analytiků a výrobců čipů očekává, že současný nedostatek čipů bude trvat až do roku 2023.

Boje mezi TSMC s Intelem

TSMC, Samsung a Intel jsou tři největší výrobci čipů na světě. TSMC a Samsung vyrábějí menší čipy, než Intel - ale čipy TSMC jsou silnější než ty od Samsungu.

Nejpokročilejší čipy Intel jsou v nanometrech větší než TSMC, ale nabízejí podobný výkon pro většinu výpočetních úloh, protože mají srovnatelnou hustotu tranzistorů. Jinými slovy, 10nm čip vyráběný společností Intel může nabídnout podobný výkon jako 7nm čip AMD, který vyrábí společnost TSMC, ale je větší, a tudíž více energeticky náročný.

klrock_article

Neschopnost Intelu držet krok s TSMC vyvolala spekulace, že se také stane méně výrazným výrobcem čipů, jako je AMD, které veškerou svoji výrobu zadává externě TSMC a dalším slévárnám. Intel však tyto pomluvy nedávno odmítl zdvojnásobením počtu vlastních domácích sléváren.

Zvýšení cen a možná zpoždění

Tváří v tvář zdánlivě nekonečnému proudu objednávek a rostoucím výdajům by bylo logické, aby TSMC zvýšilo své ceny. TSMC zrušil většinu svých zákaznických slev na rok 2022 na začátku tohoto roku a společnost DigiTimes tvrdí, že zvýší své ceny za objednávky, které mají být splněny v prosinci. Ceny za starší modely (větší než 16nm) se zvýší o 10%, zatímco ceny za novější čipy se zvýší o 20%.

DigiTimes tvrdí, že nejlepší zákazník TSMC, Apple, bude i nadále dostávat slevy, ale jeho ceny budou stále zvýšeny o 3% až 5%. Zpráva tvrdí, že Apple by mohl tyto náklady přenést na spotřebitele s iPhone 13. Opět se ale dostáváme do obav, které plynou z predikcí prodejů nového modelu iPhone, který by mohl zatížení TSMC ještě zvýšit. 

Několik nedávných informací také naznačuje, že čip A16 Bionic pro Apple iPhone 14 v roce 2022 by mohl být vyroben 4nm procesem TSMC namísto 3nm procesu, jak se dříve očekávalo.

klrock_graph_tsmcPokud jsou tyto zvěsti pravdivé, 3nm proces TSMC - který měl podle plánu zahájit sériovou výrobu příští rok - by se mohl odložit. To může zpočátku znít jako pozitivní vývoj pro Intel, ale Intel ironicky outsourcoval výrobu svých nadcházejících čipů pro notebooky a datová centra na 3nm proces TSMC, aby vyřešil vlastní nedostatky a poskytl svým slévárnám více času na expanzi.

Je TSMC stále dobrou investicí?

Akcie TSMC se za posledních 12 měsíců vyrostly téměř o 50%, protože se staly nejlepším způsobem, jak těžit z pokračujícího nedostatku čipů. Akcie však stále vypadají přiměřeně na 25násobku budoucích zisků a v dohledné budoucnosti zůstanou nejdůležitějším výrobcem čipů na světě. Zároveň pozorujeme efektivně diverzifikovanou obchodní činnost TSMC, jelikož mají více modelů a všechny se prodávají více než uspokojivě. Zároveň bereme v úvahu fakt, že TSMC hodlá dramaticky zvýšit své investice do inovací ve výrobě, což napomůže k udržení technologického náskoku oproti konkurenci. 

Investoři by si měli být vědomi rizik TSMC - mezi něž patří nepřátelství mezi Čínou a Tchaj -wanem, jeho rostoucí náklady na kapitál, ale například také rostoucí konkurence ze strany společnosti Intel - ale věříme, že silné stránky stále snadno převažují nad slabými.

*Zdroj: Yahoo Finance

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?