1
zavřít
K&L Rock Group / Novinky / Zlaté časy SPACu nebo vstup na Wall Street bočním vchodem.

Zlaté časy SPACu nebo vstup na Wall Street bočním vchodem.

Publikováno: 18.03.2021 09:05:48

 

 


Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice. Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména nováčci v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známé jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. SPAC jsou stále častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona.
Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 400 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den. Investoři, kteří nakupují akcie SPAC, zpravidla předem nevědí, jakou firmu budou přes SPAC nakonec vlastnit.
V případě, že se manažerem této speciální firmy nepodaří najít cíl k převzetí do určitého termínu, což bývají obvykle dva roky, je SPAC zlikvidována a investoři získají zpět své peníze.
Přezkoumání údajů od Dealogic ukazuje, že SPAC získávají více peněz a převyšují tradičně IPO. Tyto společnosti získaly od začátku roku 2021 38,3 miliardy dolarů, ve srovnání s 19,8 miliardami dolarů v případě tradičních IPO.
Následující tabulka ukazuje, Jak rychle vzrostla horečka SPAC. Zobrazuje peníze získané každým IPO USA a každým SPAC od začátku roku 2019.


IPO vs SPAC
Pokud jsou firmy ambiciózní a chtějí miliardy, potřebují se dostat na burzu. Standardem je dlouhý a drahý administrativní postup, kolotoč s SEC a přesvědčování investičních bank a bankéřů, že z Vašeho investičního záměru bude jackpot, ale jediné co potřebuje jsou peníze. Pokud po roadshow investoři uvěří vašim plánem, tak dostanete Risk-Reward o něco větší, když si akcie koupí před veřejným úpisem.
Scénáře su často takové, že cena akcií po otevření obchodování raketově stoupá, což pro investory je moment na který čekali, ale společnost bude naštvaná na bankéřů, kteří vaši firmu podbízely a společnost inkasovala ani ne polovinu tržní ceny. To samozřejmě není to, co společnost chce. Proto tento SPAC otevírá boční vstup na Wall Street, všechno to za Vás udělá někdo, kdo zná dobře regulatoriku, má dobré jméno ve financích. Zfúzuje vaši firmu, název obvykle zůstane, stanete se předseda představenstva a jste na Wall Street za dva měsíce.
Samozřejmě rekordy v tomto sektoru vyzývají k tomu, kde to může směřovat, když takovou jednoduchou cestou společnosti vybírají peníze od veřejnosti.
Někteří investoři neváhali a začali ve velkém short-ovat akce SPAC. Tento týden objem akcií, s nimiž spekulují na pokles, dosáhl u dvaceti nejvíce "zasažených" SPAC 2,7 miliardy USD. Zastánci investic do SPAC samozřejmě ve stejné době tvrdí, že po raketovém růstu je současné zabrzdění logické.

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.