5 čínských akcií, které se teď vyplatí sledovat - máte je ve svém portfoliu? | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / 5 čínských akcií, které se teď vyplatí sledovat - máte je ve svém portfoliu?

5 čínských akcií, které se teď vyplatí sledovat - máte je ve svém portfoliu?

Publikováno: 17.08.2021 08:33:45

Na amerických trzích jsou uvedeny stovky čínských společností. Ale jaké čínské akcie je nejlepší koupit nebo sledovat právě teď? Vybrali jsme ty nejzajímavější: Weibo (WB), Sohu (SOHU), Nio (Nio), BYD Co. (BYDDF) a Li Auto (LI).

Pojďme si tento výběr odůvodnit

Čína je nejlidnatějším národem na světě a druhou největší ekonomikou s vzkvétající městskou střední třídou a úžasnou podnikatelskou aktivitou. Desítky čínských akcií často patří mezi nejvýkonnější v celé řadě sektorů.

Ale vzhledem k čínským zásahům vůči společnosti Didi Global (DIDI), neziskovým vzdělávacím firmám a dalším odvětvím, byly čínské akcie prodávané v USA v posledních týdnech znehodnoceny, což jen zhoršuje obecně slabý rok 2021. Zatímco Peking naznačil, že by chtěl, aby se akcie stabilizovaly, rovněž nadále vysazuje omezení a zvyšuje dohled nad soukromým sektorem. Je jednoduché odvodit, že riziko spojené s čínskými akciemi, je velké. 

Nejlepší čínské akcie v mnoha průmyslových odvětvích

Vzhledem k velikosti čínského trhu není žádným překvapením obrovský růst čínských akcií zaměřených na ecommerce nebo mobilní hry.

Mezi pozoruhodné akcie patří:

 • Alibaba (BABA)

 • JD.com (JD)

 • Pinduoduo (PDD)

 • Tencent (TCEHY)

 • Vipshop (VIPS)

 • Baidu (BIDU)

 • Tencent Music Entertainment (TME)

 • NetEase (NTES)

 • Trip.com (TCOM)

 • Dada Nexus (DADA)

 • Bilibili (BILI)

 • Joy (YY)

 • KE Holdings (BEKE)

V oblasti elektrických vozidel se několik čínských společností stává soupeřem společnosti Tesla (TSLA).

Vybrali jsme ty nejzajímavější: 

 • Nio (NIO)

 • Motory Xpeng (XPEV)

 • Li Auto (LI)

 • BYD Co. (BYDDF)

 • Několik čínských finančních firem nebo makléřů uvedených v USA

 • Futu Holdings (FUTU)

 • Up Fintech Holding (TIGR)

 • 360 Digitech (QFIN)

 • Noah Holdings (NOAH)

Několik čínských akcií je také v energetice, zejména v solární energii.

 • Daqo New Energy (DQ)

 • JinkoSolar (JKS)

Čínské akcie zaměřené na vzdělávání jsou pozoruhodným ne-technickým odvětvím.

 • New Oriental Education (EDU)

 • Tal Education (TAL)

 • 17 Skupina pro vzdělávání a technologie (YQ)

 • Gaotu Techedu (GOTU), dříve známý jako GSX Techedu.

Nezapomeňte na akcie v dalších oborech, jako je například společnost Didi Global (DIDI), která vyrábí jízdní kola, výrobce kosmetických produktů Yatsen (YSG) nebo provozovatel datového centra GDS Holdings (GDS).

Pekingský zásah proti čínským akciím

Investoři by si měli být vědomi významných rizik spojených s investováním do čínských akcií. Autoritářský stát a jeho regulační orgány mohou velkým společnostem ukládat rozsáhlá omezení, pokuty nebo zákazy, často s malým upozorněním nebo transparentností.

Alibaba se dostala do konfliktu s vládou na konci roku 2020. V dubnu Čína uložila Alibabě pokutu 2,8 miliardy USD a nařídila jí změnit různé praktiky.

Čínská vláda na začátku tohoto měsíce nařídila obchodům s aplikacemi odstranit Didi Chuxing, jen několik dní poté, co Didi Global (DIDI) uspořádala jedno z největších amerických IPO za poslední roky. Čína uvedla, že Didi porušil pravidla týkající se shromažďování a používání osobních údajů. To přišlo jen několik dní po nařízení pozastavit registrace nových uživatelů.

Provozovatelé vzdělávacích institucí, včetně New Oriental Education (EDU), TAL Education (TAL) a Gaotu Education (GOTU), se zhroutili 23. července, když Peking přemýšlel, zda z mimoškolních vzdělávacích firem udělat neziskovou organizaci. Tyto akcie již v roce 2021 prudce poklesly, protože regulační orgány a vůdci signalizovali nová omezení.

Peking později potvrdil omezení zisku, což vyvolalo pokračující  ztráty čínských akcií a velké ztráty čínských akcií v USA. Čína také nastavuje nová pravidla pro doručovací firmy založené na aplikacích a naznačila, že se může zaměřit na sektor nemovitostí. Nakonec Peking naznačil ještě přísnější pravidla pro Hongkong a Macao.

3. srpna čínská státní média kritizovala online hraní jako „duchovní opium“ pro dospívající. Čína již dříve zasáhla proti firmám s online hrami. Tencent (TCEHY), NetEase (NTES) a Bilibili (BILI) byli velkými poraženými.

Ústřední výbor komunistické strany vydal 10. srpna nový pětiletý plán, který požaduje větší regulaci napříč širokým spektrem podniků a hospodářství, což vyvolá nové ztráty čínských akcií.

Investice do Číny prostřednictvím ETF

Jedním ze způsobů, jak minimalizovat rizika jednotlivých čínských akcií, jsou ETF. Další výhodou nákupu ETF je, že rostoucí počet čínských společností prodává akcie v Hongkongu nebo Šanghaji, místo v USA

Zajímavé čínské akcie, které stojí za zmínku:

Investiční systém CAN SLIM společnosti IBD má prokazatelné výsledky v tom, že výrazně překonává S&P 500. Překonání tohoto průmyslového benchmarku je klíčem k dlouhodobému generování výjimečných výnosů.

Hledejte společnosti, které mají nové produkty a služby měnící to, jak svět funguje. Investujte do akcií s nedávným čtvrtletním a ročním růstem zisků nejméně o 25%.

Začněte těmi, kteří mají silný růst zisků, například akcie Alibaba nebo Pinduoduo. Pokud nejsou ziskové, hledejte alespoň rychlý růst tržeb jako u akcií Nio. Nejlepší čínské akcie by měly mít silné technické parametry, včetně vynikajícího cenového výkonu v průběhu času. 

Čínské akcie nejsou v oblibě. Ať už se jedná o obecnou nevolnost pro názvy elektromobilů, jako jsou Nio a Xpeng, nebo regulační zásah proti společnostem Alibaba, Didi nebo New Oriental Education, čínské akcie v USA v roce 2021 výrazně ztrácely. Po krátkém pokusu v květnu a červnu jsou čínské akcie opět pod silným tlakem.

Li Auto Stock

Li Auto je jedním z několika čínských výrobců elektrických vozidel, kteří obchodují v USA, navzájem si konkurují s Tesla (TSLA).

Přestože Li Auto stále čelí ztrátě, tak zaznamenal obrovský růst tržeb u svého aktuálního modelu, SUV Li One. Li One je ve skutečnosti hybrid, s malým benzínovým motorem, který prodlužuje jeho dojezd.

Společnost Li Auto k 1. srpnu oznámila prodej v červenci 8529 kusů, což je nárůst o 251% oproti předchozímu roku a nárůst o 11,4% oproti červnu. Společnost Li Auto dodala v roce 2021 38 473 vozidel SUV Li One.

Po velkém nárůstu od IPO z července 2020 na rekordních 47,70, dne 24. listopadu 2020 se akcie Li Auto propadly na 15,98 v květnu. Akcie se 1. července více než zdvojnásobily na 36,66, ale od té doby se stáhly. 

Akcie čínské společnosti prudce vzrostly 28. července o 16%. V roce 2022 také plánuje představit nové, větší hybridní SUV.

Nio

Přestože není tak velký jako diverzifikovaná a zisková BYD, Nio je nejrozšířenějším z čínských elektrických vozidel. Nio má tři modely, ES8, ES6 a crossover EC6. V roce 2022 plánuje vydat špičkový sedan ET7.

Společnost zatím není zisková, ale růst tržeb je velmi silný. Tržby se v 1. čtvrtletí 2021 zvýšily o 529% oproti předchozímu roku, kdy byla Čína na vrcholu krize s koronavirem. Dodávky Nio se však v Q2 vs. Q1 zastavily kvůli nedostatku čipů.

Nio zahájilo dodávky Norska pro své SUV ES8 a zahájilo evropskou expanzi.

Akcie společnosti Nio dosáhly 11. ledna 66,99 bodu, 13. května se propadly na 30,73 a 13. července akcie narostly na 55,13, ​​ale od té doby klesly.

Zisky společnosti Nio dosáhly vrcholu ke konci 11. srpna. Ztráta byla menší, než se očekávalo, zatímco tržby vzrostly o 145% na 1,31 miliardy USD. Výrobce elektrických vozidel také očekává postupný nárůst dodávek. 

Stalo se to poté, co Nio vykázalo červencové prodeje o počtu 7 931 kusů, což je nárůst o 124,5% oproti předchozímu roku, ale snížení o 1,9% z 8 083 v červnu. Červencový součet zahrnoval 1 702 SUV ES8, 3 669 SUV ES6 a 2 560 crossoverů EC6.

BYD

BYD Co. je největším čínským výrobcem elektromobilů, který vyrábí elektromobily, autobusy a také mnoho hybridů. Je také významným výrobcem baterií pro elektrická vozidla. Berkshire Hathaway (BRKB) Warrena Buffetta je dlouhodobým investorem.

Společnost BYD prodala ve druhém čtvrtletí 54 841 čistě elektrických vozů, což není daleko od prodejů Tesly, který prodala 61 745 kusů. Výrobce čínských elektromobilů prodal 99 828 nových energetických vozidel, mezi něž patří také hybridy a užitková vozidla.

V červenci BYD prodal 50 492 nových energetických vozidel, což je meziroční nárůst o 171%. Prodeje elektromobilů činily 24 996, což představuje nárůst o 109%.

Automobilka nedávno představila model Han EV, který by měl prodeje ještě více podpořit. Mezitím čínská média uvádějí, že BYD bude dodávat baterie pro vozy Tesla od roku 2022.

Stejně jako Nio a Xpeng, BYD zahájila prodej elektromobilů v Norsku a začala s SUV Tang.

BYD je obchodovaný v Hongkongu a obchoduje se na přepážce v USA. Burzovní graf BYDDF je tedy náchylný k mnoha malým mezerám.

Sohu

Čínská firma zaměřená na hry byla jednou z prvních čínských internetových firem na americké burze. Byla zveřejněna v červenci 2000. Akcie společnosti Sohu dosáhly vrcholu v roce 2011 a stabilně klesaly až do března 2020.

Akcie poslední dobou ztrácejí na hodnotě minulý týden se propadly s dalšími čínskými akciemi kotovanými v USA.

Investoři by mohli použít 25,09 jako nákupní bod, těsně nad maximem z 15. července. 

Po několikaleté ztrátě peněz je Sohu opět ziskový a růst příjmů se zrychluje. 9. srpna společnost Sohu vykázala lepší než očekávaný zisk na akcii s tržbami zvýšenými o 27,5% na 204 milionů USD. Akcie minulý týden vyskočily o 7%.

Weibo

Weibo stock je populární aplikace, často srovnávaná s Twitterem (TWTR).

Po těžkém roce 2020 v důsledku pandemie Weibo opět roste. Zisky společnosti Weibo v posledním čtvrtletí vzrostly o 90%, přičemž tržby vzrostly o 42%. 

Akcie Weibo v srpnu ustoupily a 13. srpna podhodnotily 50denní linii. Dne 16. srpna akcie WB klesly na 200denní linii.

 

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?