Pražští klienti mají vyšší nároky na bydlení, říká Jan Lobo pro Roklen24 | K&L Rock 1
close
K&L Rock Group / Novinky / Pražští klienti mají vyšší nároky na bydlení, říká Jan Lobo pro Roklen24

Pražští klienti mají vyšší nároky na bydlení, říká Jan Lobo pro Roklen24

Publikováno: 18.10.2022 13:01:39

Realitní trh pravděpodobně čeká v blízké budoucnosti ochlazení. Rostoucí úrokové sazby a regulace centrální banky vedou k tomu, že na hypotéky dosáhne menší počet lidí než v nedávné minulosti. Není se čemu divit, letošní průměrná úroková sazba Hypoindexu dosahovala v září 6,23 procenta, zatímco o rok dříve to bylo jen 2,67 procenta.

 

V nejisté době se hodí mít aktivity rozložené do více sektorů než jen do nemovitostního. Skupina K&L Rock se proto mimo developmentu věnuje i správě aktiv akciových a dalších trzích. Přečtěte si rozhovor s Janem Lobem, spoluzakladatelem K&L Rock.

 

Jak velký objem aktiv (assets under management) nyní spravujete? O které sektory se primárně jedná?

Skupina K&L Rock má aktuálně v aktivech téměř půl miliardy. Jedná se zejména o sektory celosvětových trhů a developmentu. Sázíme na akciové trhy, trhy komodit a energetické trhy.

 

Akciové trhy si letos prošly dramatickými změnami. Ovlivnilo to nějak vaše investiční portfolio?

Jak se to vezme. Určitě máme na akciových trzích otevřené záporné pozice, nicméně jsme do těchto pozic vstupovali s dlouhodobým horizontem. Pohyby trhů nás proto jen tak nerozhází. V horizontu 5-10 let stále věříme v růst ekonomiky, jako je ta americká.

Tento rok opět nabídnul investorům zajímavé ceny pro vstup do trhu.

 

Centrální banky začaly s utahováním měnové politiky. Dopadlo to nějak na financování vašich developerských projektů?

Ano. Dopadá to hlavně v podobě zvýšených úroků bank jak u financování projektů, tak i schvalovaní a podmínek hypoték našich zákazníků.

 

Jaký typ klientů máte?

Jedná se převážně o fyzické osoby, které můžeme označovat jako kvalifikované investory.

 

Zaměřujete se na rezidenční development. Plánujete do budoucna i jiný typ (kanceláře, obchody nebo logistika)? 

Určitě se nebráníme i těmto odvětvím. Rádi bychom k dlouhodobým aktivům přidali i komerční nemovitosti, ale v tuto chvíli se soustředíme na aktuální projekty, a ty jsou rezidenčního charakteru. Pokud bude skupina růst tempem, které se jí dařilo dodnes, jistě se po jiných možnostech brzy porozhlédneme.

 

Pozorujete nějaké regionální rozdíly v preferencích vašich rezidenčních zákazníků?

Naši pražští klienti si potrpí na kryté parkovací stání. V regionech naopak není kryté parkování vyžadováno, našim zákazníkům zde obvykle postačí venkovní místo.

V mimopražských lokalitách, jako je například Rezidence na Bradle ve Světlé nad Sázavou, také nenabízíme vyšší standardy. Jedná se například o dispozice bytů nebo nadstandardní obklady koupelen. Takové úpravy kladou vyšší požadavky na výstavbu a jsou typické pro exkluzivní projekty v Praze.

 

Plánujete se svým developmentem vstoupit i na zahraniční trhy?

V horizontu pěti let zatím v rámci developmentu neplánujeme vstupovat na zahraniční trhy. Věřím, že v naší zemi je ještě spousta pěkných míst ke skvělým projektům.

 

Celý článek najdete zde.

Zdroj: https://roklen24.cz/prazsti-klienti-maji-vyssi-naroky-na-bydleni-rika-jan-lobo-z-kl-rock/

Veškeré materiály a informace umístěné na internetových stránkách K&L Rock jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů, slouží výhradně pro informační účely. Při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením maximální péče. Informace uveřejněné na internetových stránkách K&L Rock nemají v žádném případě charakter právních, daňových či investičních doporučení, analýz nebo návrhů a nabídek ke koupi či prodeji investičních nástrojů, jejichž realizací může dojít ke ztrátě celého investovaného majetku. Investiční doporučení, která jsou takto označena, jsou pouze informativní a nezávazná. K&L Rock v žádném případě neodpovídá za jakoukoli případnou škodu, která v souvislosti s nimi vznikne. Pro obchodování s investičními nástroji proto využívejte výhradně společnosti s udělenou licencí ČNB, popřípadě s platným povolením k činnosti na území České Republiky.

K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.

Jak začít investovat?